O mně

motto:

“ Fotografie je pokusem člověka o zastavení času, uchování si krásného okamžiku s lidmi, které v našich srdcích nosíme.“

– Petr F. Čihák –

Chronologicky

 • Celým svým jménem Petr František Čihák, občansky však používám jen Petr Čihák
 • 26.10.1981 – narozen v Liberci
 • 1994 – zásadní rok, protože do rukou se mi dostává první fotoaparát na kinofilm, fotografuji především černobíle a dokumentuji okolí svého domova a rodinu.
 • 1995 – vlastní temná komora a mohu fotografie konečně tvořit i doma
 • 1997 – nastupuji na školu mimo svůj koníček, bohužel na dlouhé roky se ze mě stává prodavač, ovšem to neznamená, že se fotografii vyhýbám, právě naopak. Fotografie ve mně stále zanechává pocit vášně.
 • 2002-2004 – tvořím cyklus fotografií bylinky v našem okolí z nutné potřeby, protože jsem včetně fotografování začal publikovat články o fytoterapii (léčby bylinkami). V tomto období se vzdělávám a studuji techniku a teorii fotografie.
 • 2006 – zakládám internetový portál O Liberci.cz, webové stránky pro přátele a patrioty města Liberec.
 • 2007-2008 – myslel jsem, že budu celý život fotografovat jen bylinky, přírodu a krajinu. Lidem jsem se vyhýbal. Najednou jsem našel ve fotografování lidí jiný rozměr. Lidé jsou v mých fotografiích určitou posedlostí. Začal jsem dělat portréty v exteriérech (v ateliéru na mě působí portrét stroze a mám mnohdy pocit, že fotograf v ateliéru dokáže stále opakovat stejnou kompozici, k němuž svádí stále stejná kulisa a rekvizity, což se pak může zdát jako zaběhlá rutina), exteriér nabízí mnoho jiných, mnohdy neokoukaných kulis, vyplívajících z jejich přirozené atmosféry.
 • 2009 – Tento rok je pro mě i mou tvorbu zásadní. Připravuji téma pro výstavu, fotografie začínám tvořit jinak, než jak jsem v minulých letech tvořil. V mých fotografiích se začíná opět objevovat nejčastěji černobílá fotografie, lokální kolorování a fotografiím dodávám kus svých emocí, více chci divákovi sdělovat, co fotografií aktuálně myslím. Výtvarno, to je stěžejní slovo, které má v mé tvorbě první místo. Úcta a inspirace ke starým mistrům, to je druhou věcí v mé tvorbě. Z dob, kdy fotograf, bral svou živnost vážně!
 • Rok 2009 je zásadní i v tom smyslu, že jsem oficiálně na volné noze. V závěru roku přinesla má tvorba i plody ve smyslu, že jsem byl na základě předložení tvorby, přijat do společenství osob, ke kterým vzdávám velkou úctu, protože jsou ve svém oboru jedny z nejlepších. Nemluvím o žádném jiném sdružení, než je SVAZ ČESKÝCH FOTOGRAFŮ, děkuji, kolegové.
 • 2010 – Tvorba z roku 2009 s tématem na kterém denně usilovně pracuji, se v roce 2010 objeví na mé první samostatné výstavě v centru Prahy. O výstavě se včas dozvíte na stránkách a jistě i z časopisů věnující se fotografii, nebo přímo na stránkách Svazu českých fotografů. V roce 2010 zakládám Fotoateliér v centru Liberce.
 • 2011 – Účast na členské výstavě SČF na téma zátiší, pod titulem „Věci kolem nás“.
 • 2012 – Zakládám nový internetový portál o Liberci, zaměřený na turistické informace, prozatím pro tuzemskou klientelu. Jmenoval se Liberecké atrakce (již zanikl)
 • 2013  účast na fotografických projektech v Italských Benátkách a později v New Yorku.
 • 2014 – Zakládám pobočku Fotoateliéru i v Praze.
 • 2016 – Začínám se vzdělávat pro obory Informačních technologií (programování, kódování internetových stránek a grafik.
 • 2018 – tvůrčí volno a zavírám oba ateliéry jak v Liberci tak v Praze.
 • 2020 – Dokončení vzdělávacího procesu od roku 2016 a vzdělávám se i v internetovém marketingu. Onen pandemický rok, jsem tak využil ke svému vzdělání. 
 • 2021 – Rozjezd vlastní agentury na tvorbu webových stránek a online marketingu. Návrat i k fotografování svateb a rodinné fotografie.
 • 2023 – Již se věnuji pouze oboru tvorby webových stránek a správy obsahu pro firemní weby. Založen e-shop s hračkami, který si získává oblibu zákazníků (https://hrackypetronel.cz)

Dovolte mi menší zamyšlení nad slovy, co je to pro mě volná noha.

Co je to „Volná noha…“ to je vážná situace, tady už musíš prokázat to, že to opravdu umíš, že se umíš postarat o líbivost fotografie a webdesignu, to že umíš zaujmout a v první řadě hlavně to, aby zákazník byl spokojen… Se zákazníkem musíš komunikovat, naslouchat mu, je to on komu tvoříš vzpomínky nebo jeho byznys.

„Volná noha“ To je o odříkání, je to shon… Málo času na věci, které jsi měl vedle fotografování rád, ale volná noha je především svoboda, protože z vášně se stal hlavní předmět tvé obživy. A když nemáš čas? Znamená to především to, že jsem to dokázal, že klient je spokojen a můj odkaz šíří dál. Děkuji Vám všem moji drazí, kteří jste se svěřili do mých rukou a na ty z Vás, které to teprve čeká, nebojte. Zažijeme především dost zábavy a výsledkem bude fotografie, na kterou budete vzpomínat.

Reference

 IVPP s.r.o. Integrované vzdělávání pomáhajících profesí – grafické zpracování letáku

 Kadeřnictví Leona Jančová, Na Žižkově, Liberec 6 (focení účesů pro soutěže)

 Restaurace DESPERADO Liberec, Blažkova ul. (fotografie interiéru)

 Super poster s.r.o. Praha 3 – reklamní agentura (trvalá spolupráce již od ledna 2011 – 2018)

– AMI Communications, s.r.o., Týn 641/4, Praha 1, PR Agentura (fotodokumentace tiskové konference v Liberci, pro společnost ASEKOL)

– WELLNESS NIKI, Václav Benda, fotografování na letáky pro ZUMBA FITNESS, Korunní 81, Praha 3

– S group Hotels s.r.o., Zámecký hotel SYCHROV

– Svatební centrum FIANCÉ, Rochlická 35, Liberec 30-Vratislavice nad Nisou

– SKLO-PORCELÁN-SUVENÝRY Liberec, Jan Cidrych, Jablonecká 1270, Liberec

– Pekařství Aleš KUKLA, Oldřichov v Hájích 6

Certifikace

 • 2015 – Semestrální kurz WEBMASTER, DTP grafik (grafika pro tiskové materiály)
 • 2016 – Rekvalifikační kurz kódování Tvorba webových stránek
 • 2016 – Rekvalifikační kurz Programátor
 • 2020 – Rekvalifikační kurz Manažer internetových projektů (internetový marketing PPC, Správa sociálních sítí)

Výstavy

KOLEKTIVNÍ

2011

PLASY u Plzně (Členská výstava SČF – Věci kolem nás), Cisterciáský klášter – zimní reflektář (15.6.-24.7.2011)

PRAHA (Členská výstava SČF – Věci kolem nás), Jungmanovo nám., Ambit Kláštera u Panny Marie Sněžné (14.-25.4.2011)